„Talia” jest festiwalem ważnym

 Rozmowa z Tomaszem Mościckim, krytykiem teatralnym, fotografikiem, jurorem XV Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia”

 

Bywa Pan na licznych przeglądach i festiwalach teatralnych. Czy Talia na tej mapie jest festiwalem istotnym?

Oczywiście, że tak. Jest to jedyny tego typu festiwal, bardzo konkretnie sprofilowany, poświęcony wyłącznie przedstawieniom, które mają publiczność bawić. Bawić w mądry sposób. I myślę, że teatry chcą tu być zapraszane. To jest normalny festiwal, który na całe szczęście nie jest odstępstwem od pewnej normy czyli daje możliwość skonfrontowania siebie z innymi. Temu przecież służą festiwale. Trzeba też pamiętać, że Polska jest krajem niezbyt szczodrym dla kultury. A jednak w Polsce właśnie niemal każdego dnia odbywa się gdzieś jakiś festiwal teatralny. Pewien mój znajomy, który przybył z dość dalekiego kraju był bardzo zdumiony gdy w moim rodzinnym mieście, czyli w Warszawie pokazywałem mu – tu jest teatr, tu jest teatr i tam jest teatr. A tu był kiedyś. A on w końcu powiedział coś, co chyba jest prawdą – teatr w waszym kraju zajmuje chyba niesłychanie ważną pozycję. A więc w naszym kraju jest bardzo „teatralnie”, a „Talia” jest ważnym festiwalem.

 

Skoro tak, to skąd to narzekanie, że w teatrze nie ma widzów?

To chyba nie jest prawda, że nie ma widzów. Widza nie ma, jeśli nie interesuje go to, co mu się proponuje. Ja znam przykłady spektakli które „idą” po trzysta razy. I naprawdę trudno w tym wypadku powiedzieć, że nie ma publiczności. Przecież w tarnowskim teatrze, każdego dnia gdy tu przybywamy, widz jest, sala jest pełna. Naprawdę nie można narzekać. Moim zdaniem nie istnieje coś takiego jak kryzys publiczności. Nastąpiła naturalną koleją rzeczy zmiana pokoleniowa. W tej chwili do teatru przychodzi coraz więcej młodych ludzi. To oczywiście cieszy, że się interesują choć ja zawsze twierdzę, że oni mają ogromnego pecha nie mogąc zobaczyć tego teatru, który ja jeszcze mogłem oglądać. Teatru tworzonego przez wybitnych ludzi. Widownia tego teatru, który ja pamiętam była widownią niesłychanie wymagającą. Należy żywić nadzieję, że ci młodzi ludzie też będą taką publicznością. Powiedziałem kiedyś jednemu z bardziej znanych reżyserów – Grzegorzowi Jarzynie, że kultura to nie jest coś takiego jak napój – odkręcasz i masz. Uczestniczenie w kulturze jest tak naprawdę niezwykle ciężką, codzienną pracą nad samym sobą. Nie da się wchodzić w kulturę bezkarnie. Dorobek kulturalny naszego kontynentu to kilka tysięcy lat. My, pojawiając się na tej ziemi, nikomu nie zrobiliśmy łaski. I warto jest poznać to, co było przed nami. Choćby z tego powodu, by uniknąć błędów, które swego czasu już popełniono. Może wtedy byłoby nam troszkę lepiej. Ale jak mawiał mój wielki nauczyciel Zbigniew Raszewski – historia jest nauczycielką życia, ale nie zawsze jest kogo uczyć.

 

Zna Pan prezentowane sztuki, widział Pan pewnie większość spektakli jeśli nie wszystkie. To pomaga w ocenie czy przeszkadza?

Jeżeli chodzi o spektakle, widziałem wcześniej tylko dwa. Większość z tych rzeczy jest dla mnie nowością. Ale niezależnie od tego, czy widziałem czy nie, zawsze patrzę z ciekawością. Ciekawością związaną głównie z tym, jak zmiana miejsca wpływa na to, co się na scenie dzieje. Zawodowy poziom spektaklu poznaje się po tym, że on nie bardzo ulega odkształceniu w stosunku do pierwotnego kształtu. Czyli ci, którzy oglądają przedstawienie w mieście B mogą mieć pewność, że otrzymali do spożycia ten sam produkt, który produkowany i serwowany jest w mieście A. I muszę przyznać, że te dwa spektakle, które widziałem już wcześniej niewiele się odkształciły. Można powiedzieć, że odkształciły się w granicach dopuszczalnej tolerancji.

 

Czy w polskich teatrach gra się jeszcze polskie komedie, choćby Zapolską czy Mrożka?

Swego czasu pani Agnieszka Olsten, bardzo modna reżyserka, powiedziała, że „my nie gramy Mrożka bo nie mówimy już pełnymi zdaniami”. Może pani Olsten nie mówi już pełnymi zdaniami, ale stosowanie takich kwalifikatorów jest szalenie niebezpieczne. Mrożek to jest bardzo inteligentny autor i potrzebuje bardzo inteligentnych reżyserów. A z tym jest problem. Widziałem raz Mrożka – bardzo zawodowo zrobione przedstawienie, w którym reżyser postanowił być mądrzejszy od autora. Zresztą ja nie mam dobrego zdania o najgłośniejszych dzisiaj reżyserach. To, co oni pokazują, myśmy pokazywali sobie 20 lat temu w szkole teatralnej jako dowcip. Koledzy aktorzy szli potem na swoje zajęcia, koledzy reżyserzy na swoje, a my, teatrolodzy in spe, wiedzieliśmy, że to jest żart. Dzisiaj okazuje się, że to co uważaliśmy za żart jest teraz traktowane śmiertelnie poważnie, przy czym położyłbym szczególny nacisk na słowo „śmiertelnie”... Coś się takiego stało w ciągu ostatnich paru lat, że ogólne IQ naszego społeczeństwa obniżyło się o jakieś 10-12 punktów.

Natomiast Zapolska przez wiele, wiele sezonów pojawiała się w każdym niemal polskim teatrze. Albo inaczej – przez wiele, wiele sezonów nie było takiego teatru w Polsce, w którym nie zagrano by „Moralności pani Dulskiej”. Ale w przypadku Zapolskiej dochodzi jeszcze konieczność znajomości kontekstu epoki, bo nie jest tak, że coś można sobie po prostu, ot tak z epoki wyrwać. 10 lat temu, tutaj, na „Talii”, widziałem „Moralność pani Dulskiej” w reżyserii Anny Augustynowicz i do dzisiaj bolą mnie zęby kiedy pomyślę o tym spektaklu. Było to przedstawienie wyjątkowo niemądre. Nie ma sensu odzieranie klasycznego tekstu z realiów obyczajowych, zwłaszcza tak mocno wdrukowanych w tekst. Bo wszystko wtedy wisi w powietrzu. I nie jest prawdą, że widownia jest taka głupia, że nie będzie w stanie tego pojąć. Widownię trzeba umieć przekonać, nauczyć ją już w trakcie przedstawienia, co to jest konwencja tak, by ona to kupiła. I to wtedy „chodzi”. Granie Zapolskiej, tak jak granie Mrożka wymaga najwyższej zawodowej miary. A wracając do pytania to owszem, tzw. Klasyka wciąż pojawia się w polskich tetrach, chociaż bardzo rzadko.

 

Czy fotografia, Pana pasja związana jest z teatrem?

Nie! Ja jestem fotografem krajobrazów. Nie wchodzę do teatru z aparatem, bo nie może praca zawładnąć całym życiem, a ci, którzy poświęcają się tylko jednemu są mało ciekawi. Musi być jakaś równoważnia, jakaś odskocznia. Ja jestem trochę jak rolnik – uzależniony od pogody. Dobra – zajmuję się fotografią, zła – robię co innego. Jestem krytykiem teatralnym, coraz bardziej zajmuje mnie historia teatru. Muszę na to wszystko znaleźć czas, bo najważniejsze, to się nie nudzić. Ja boję się w życiu dwóch rzeczy: zniedołężnienia i nudy.

 

Przeczytamy gdzieś o Talii?

Ja nie mogę nic napisać i nie napiszę. Nie mogę jako juror. Byłoby to wbrew temu, co mnie uczono, a uczyli mnie bardzo mądrzy ludzie i nie widzę powodu, aby odstępować od tych zasad. Może ktoś inny coś napisze. Ja nie.

 

Czy jest coś, o co nikt nie pyta, a o co Pan chciałby być zapytany?

Czy mam poczucie humoru.

 

A więc – czy ma Pan poczucie humoru?

Jak czasem. Stefania Grodzieńska napisała kiedyś coś, co chętnie teraz przytoczę: „Mam ogromne poczucie humoru. Ono jest tak ogromne, że śmieję się w głos, gdy ktoś ośmieli się poddać w wątpliwość moje poczucie humoru”. Można tak i mnie oceniać, aczkolwiek nie mi to robić. Ale postrzegany jestem jako człowiek z poczuciem humoru, choć nie jest ono najbardziej życzliwe światu.

21.10.2011
Komentarze:
KennethVek: 04.09.2017
wh0cd767282
KennethVek: 08.09.2017
wh0cd3191928
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |