Prezentacja wielkiego zderzacza

W Tarnowie otwarto 3 lutego interaktywną wystawę „Wielki Zderzacz Hadronów - Jak to działa?”, którą będzie można oglądać od 3 do 8 lutego w sali widowiskowo - sportowej przy ulicy Gumniskiej w Tarnowie. Oficjalne otwarciu ekspozycji towarzyszył wykład prof. dr. hab. Jan Pluty z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Wystawa „Wielki Zderzacz Hadronów – Jak to działa?” otwarta w Tarnowie 3 lutego jest okazją do poznania istoty największego eksperymentu w dziejach ludzkości, prowadzonego w laboratorium CERN pod Genewą, porównywanego do wyprawy na księżyc i podróży w czasie.
Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) to największe na świecie urządzenie badawcze. Budowano go 14 lat, kosztem, jak się szacuje sześciu do dziewięciu miliardów franków szwajcarskich. LHC to akcelerator, czyli maszyna do przyspieszania cząstek materii, znacznie przewyższająca dotąd znane, umożliwiająca osiągnięcie warunków, o których w klasycznych laboratoriach można tylko marzyć.
Eksperyment z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów rozpoczął się pod Genewą we wrześniu ubiegłego roku. Zaangażowanych jest w niego blisko 10 tysięcy naukowców z 80 krajów, w tym około 350 Polaków. Celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania: jaka jest struktura materii? Jak tworzył się wszechświat? Dlaczego występuje nadwyżka materii nad antymaterią?
Organizatorami wystawy, przygotowanej przez Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz zaangażowanych w prowadzone w Szwajcarii badania naukowców, są Urząd Miasta Tarnowa, III Liceum Ogólnokształcące i tarnowski Pałac Młodzieży. Ekspozycję można oglądać w hali widowisko – sportowej przy ulicy Gumniskiej do 8 lutego.



03.02.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |