Od dworu do muzeum – promocja książki

Muzeum Okręgowe w Tarnowie i wydawnictwo Wilczyska zapraszają na promocję książki – monografii Piotra Gryglaszewskiego „Onitschówka w Tarnowie. Od podmiejskiego dworu do muzeum etnograficznego”. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej w Tarnowie, 31 stycznia o godzinie 18:00.

31 stycznia o godzinie 18.00 w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie przy ulicy Krakowskiej 10 odbędzie się promocja książki Piotra Gryglaszewskiego „Onitschówka w Tarnowie. Od podmiejskiego dworu do Muzeum Etnograficznego”. 
Malowniczy dworek położony wśród eklektycznej, głównie dziewiętnastowiecznej zabudowy ulicy Krakowskiej do niedawna jeszcze nosił nazwę Onitschówka. Ilu tarnowian pamięta tę nazwę? Ilu potrafi wskazać jej genezę? Nie była to nazwa oficjalna, stąd próżno jej szukać w urzędowych dokumentach.
Początki tego dziś śródmiejskiego, a niegdyś podmiejskiego, leżącego na terenie wsi Strusina dworu nie są znane. Powstał on zapewne w drugiej połowie lub pod koniec XVIII wieku. Widoczny jest na planie miasta sporządzonym w 1796 roku przez Franza von Grottgera w sąsiedztwie innych budynków, które wskazują, że był częścią podmiejskiego folwarku.
W przeszłości Onitschówka była dworem mieszkalnym. Zanim jeszcze nadano jej to miano, właścicielami byli m. in. Ramułtowie i Boguszowie, potem Onitschowie i ich spadkobiercy. W niej działało pierwsze w Tarnowie przedszkole, planowano również utworzenie w tym dworku muzeum miejskiego. Dwukrotnie, pod koniec XIX i na początku XX wieku, zagrożona była wyburzeniem, gdy na jej miejscu zamierzano wybudować najpierw szkołę, a potem teatr. Dziś, pieczołowicie odrestaurowana, mieści Oddział Etnograficzny Muzeum Okręgowego w Tarnowie i jest ozdobą ulicy Krakowskiej. - Książka Piotra Gryglaszewskiego stanowi zapis historii niewielkiego, ale interesującego zabytku, a także losów rodzin z nim związanych. Dwór, a raczej dworek zwany Onitschówka powstał zapewne w drugiej połowie XVIII wieku, być może w obrębie klucza dóbr należącego do książąt Sanguszków. Jest tu też rzut oka na środowisko Tarnowa w drugiej połowie XIX wieku i aż po pierwszą połowę XX wieku: Ramułtów, Boguszów, Onitschów, Scharffów, Grabczyńskich – mówi Adam Bartosz, dyrektor muzeum.
30.01.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |