Promocja książki Istvana Kovacsa

Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier zapraszają do tarnowskiego Ratusza na prezentację książki Istvána Kovácsa „Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848-1849". Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w cenie promocyjnej z autografem autora, a także obejrzeć wnętrza odremontowanego Ratusza. Prezentacja odbędzie się 10 grudnia o godzinie 17.00. Po spotkaniu odbędzie się przejście pod pomnik gen. Józefa Bema i złożenie kwiatów w 160. rocznicę jego śmierci.

W pamiętnych dniach Powstania Węgierskiego (1848-1849) ponad cztery tysiące Polaków „pobiegło do Węgier walczyć za sprawę wolności” w szeregach Legionu Polskiego i w wojskach honwedów. Niektórym spośród nich poświęcona jest książka Istvana Kovacsa „Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848-1849". Autor przedstawił biografie kilkunastu polskich bohaterów. W latach powstania z oddaniem służyli sprawie „waszej i naszej”, a później, jeśli los im na to pozwolił, trudzili się dla dobra rozdartej przez zaborców ojczyzny na polach kultury, oświaty, polityki, gospodarki.
Ich powstańcze czyny, które zostały wydobyte z zapomnienia w rezultacie żmudnych poszukiwań autora w archiwach austriackich, węgierskich i polskich, stanowią poruszające świadectwo ofiarności i heroizmu. Każdego z nich można postawić obok tych najsławniejszych, generałów Józefa Bema, Józefa Wysockiego, Henryka Dembińskiego, o których u naszych południowych sąsiadów trwa żywa i wdzięczna pamięć utrwalona pomnikami, tablicami pamiątkowymi i nazwami ulic.
István Kovács urodził się w 1945 roku. Jest pisarzem, poetą, historykiem, tłumaczem literatury polskiej. Ukończył polonistykę i historię na Uniwersytecie Budapeszteńskim. Zajmuje się polsko-węgierskimi kontaktami historycznymi i kulturalnymi w XIX wieku. Po polsku opublikował monografie: „Polacy w węgierskiej Wiośnie Ludów 1848-1849” (1999), „Józef Bem  bohater wiecznych nadziei” (2002, 2009), tomy poetyckie: „Księżyc w twojej nieobecności” (1991), „Okruchy przestrzeni” (2003) oraz powieść „Lustro dzieciństwa” (2002). W latach 1990-1995 oraz 1999-2003 pracował w dyplomacji, był radcą do spraw kulturalnych Ambasady Republiki Węgierskiej w Warszawie i konsulem generalnym Republiki Węgierskiej w Krakowie. Jest obywatelem honorowym pięciu miast: Gorlic, Jarosławia, Krakowa, Lubaczowa, Zwierzyńca, a także Honorowym Ambasadorem Tarnowa.
09.12.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |