Świat zatrzymany w kadrze

Odbył 30 wypraw i podróży do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i w przeszło dziesięciomilionowym nakładzie oraz niezwykły zbiór fotografii z najdalszych zakątków świata. I właśnie na wystawę fotografii Arkadego Fiedlera zaprasza Tarnowskie Centrum Kultury.

Jego wnuczka Diana, dzisiaj poważny pedagog na poznańskiej ASP wspomina, że gdy dziadek posadził w ogrodzie przepięknie kwitnące budleje, motyle siadały na krzewie całymi chmarami. Gdy któremuś nieopatrznie zdarzyło się wlecieć do domu, dziadek alarmował wszystkich głośnym krzykiem „uwolnić motyla!”. To ukochanie wszystkiego co żywe i piękne znalazło odzwierciedlenie na każdej niemal stronie jego książek i fotografii.
Arkadego Fiedlera przedstawiać nie trzeba. Jego opowieści, na których wychowały się całe pokolenia Polaków, urzekają celnością opisu, pasjonująco i barwnie przybliżają czytelnikom ludzi o różnych kolorach skóry, uczą szacunku dla innych kultur i obyczajów oraz w niezwykle plastyczny sposób opisują wielobarwną przyrodę. Doświadczenia z wszystkich podróży pozwoliły stworzyć autorowi cykl wielu opowieści podróżniczych z wypraw, których było sporo, bo w czasie swojego 91 letniego życia odwiedził ponad 100 krajów na różnych kontynentach. W drodze spędził niemal 30 lat.
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii tego słynnego poznańskiego pisarza i podróżnika, na którą składać się będą dwie ekspozycje. Pierwsza z nich, „Madagaskar 1937” wyprodukowana została pod redakcją National Geographic Polska w 2008 roku i stanowiła inaugurację cyklu artykułów „Śladami polskich podróżników”. W tej części prezentowane są unikatowe fotografie wykonane przez Arkadego Fiedlera w czasie podróży na wyspę Malgaszy, we wspomnieniach o której pisał – Podróż moja na Madagaskar obfitowała w liczne i głębokie wzruszenia osobiste: całym sercem pokochałem daleką wyspę, jej ludność, krajobrazy i zwierzęta do tego stopnia, że troski, nadzieje i pragnienia Howasów czy Betsimisaraków stały się poniekąd także moimi. Plonem tej wyprawy było również kilka pasjonujących książek, m.in. "Wyspa kochających lemurów" i "Gorąca wieś Ambinanitelo".
Drugą z ekspozycji, również przygotowaną przez National Geographic Polska jest „Dywizjon 303”, która prezentuje zdjęcia wykonane podczas działań bojowych legendarnego polskiego dywizjonu biorącego udział w latach 40, w Bitwie o Anglię. Wybuch II Wojny Światowej zastał Fiedlera na Tahiti. Przez Francję dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników i o których napisał głośną książkę „Dywizjon 303”. Wystawa prezentuje 26 fotografii starannie wybranych przez redakcję magazynu National Geographic Polska spośród około 80 oryginalnych klatek, pochodzących z kompletnego i autorskiego materiału zdjęciowego Arkadego Fiedlera. Nad pracami rewitalizacyjnymi czuwał Wojciech Franus - kierownik działu graficznego National Geographic Polska. - Proces ten trwał około czterech miesięcy – mówi Wojciech Franus – Zdjęcia zostały opracowane graficznie, tak aby w efekcie uzyskać jak najciekawszy efekt plastyczny.
Obie wystawy uzupełnia bardzo bogaty zbiór zdjęć z prywatnych zbiorów Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem. Łącznie w TCK będzie można zobaczyć ponad 100 fotografii, przybliżających sylwetkę Arkadego Fiedlera i kawałek świata, który go fascynował i pchał do podejmowania coraz to nowych wypraw, w najodleglejsze zakątki. Dodatkowo wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego, dotyczącego życia samego autora.
Wystawa, której wernisaż odbędzie się 17 listopada o godzinie 18.00 w Galerii TCK została zorganizowana w związku z obchodzonym jubileuszem 10-lecia istnienia magazynu National Geographic Polska. Oglądać ją będzie można do 4 grudnia od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 18.00. Bilety wstępu kosztują 3 złote i 2 złote ulgowy. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu zwiedzania.
16.11.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |