W środę 25 czerwca, w tarnowskiej delegaturze Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ odbędą się bezpłatne badania pozwalające na wykrycie ewentualnych wad stopy. Badanie na podoskopie jest szczególnie zalecane dla osób aktywnych fizycznie oraz dzieci i młodzieży w okresie wzrostu.
Dzieci w wieku szkolnym nawet kilkanaście godzin dziennie spędzają w pozycji siedzącej. Siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych. Kiedy mają chwilę, odpoczywają najczęściej również siedząc, a pozycja siedząca wpływa na rozwój wad postawy. I nie chodzi tylko o estetykę. Nieleczone są przyczyną wielu problemów zdrowotnych i mogą prowadzić nawet do kalectwa. Instytut Matki i Dziecka podaje, że 90 proc. dzieci w Polsce ma problemy z kręgosłupem, stopami i kolanami. Konsekwencje nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego. Tym samym mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne rozpoznanie problemu pozwala na skuteczne przeciwdziałanie zaburzeniom.
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie i przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów zapraszają w środę, 25 czerwca od godz. 13.00 do 15.00 na „Środę z fizjoprofilaktyką” do delegatury MOW NFZ w Tarnowie przy Al. Solidarności 5-9. W trakcie spotkania z fizjoterapeutami będzie można wykonać bezpłatne badanie na podoskopie i sprawdzić, czy nie grożą nam lub dziecku wady postawy.
Podoskop to nowoczesne urządzenie, które pozwala na precyzyjną analizę podparcia i ułożenia stopy podczas stania i chodzenia. Umożliwia ocenę rozkładu ciężaru ciała, identyfikację wad postawy oraz nieprawidłowości biomechanicznych stóp. Dzięki dokładnym obrazom stóp fizjoterapeuci mogą precyzyjnie dobierać odpowiednie metody terapii, ćwiczenia korekcyjne oraz indywidualne wkładki ortopedyczne. Wczesna diagnoza i właściwe ćwiczenia zapobiegają dalszym dolegliwościom, takim jak bóle kolan, kręgosłupa czy przeciążenia mięśniowe. Badanie jest szczególnie zalecane dla osób aktywnych fizycznie oraz dzieci i młodzieży w okresie wzrostu.
Spotkanie z przedstawicielami KiF to również szansa, by przekonać się, że ruch wpływa na formę całego naszego organizmu, zapytać o najlepsze ćwiczenia dla siebie i swoich bliskich, skonsultować problemy z przeciążonym kręgosłupem czy stawami, dowiedzieć się, jak aktywność fizyczna pomaga w pełnym powrocie do zdrowia.
Eksperci ds. profilaktyki MOW NFZ podpowiedzą, z jakich badań profilaktycznych korzystać i gdzie się na nie zgłosić. Zachęcą m.in. do bilansu w nowym programie Moje Zdrowie skierowanym do osób po 20 roku życia. Pokażą, jak ułożyć jadłospis dla całej rodziny z serwisem Diety NFZ i wytłumaczą, jak zaszczepić dziecko przeciwko HPV.