Rodziny zastępcze poszukiwane

 W Tarnowie orzeczeń sądowych ograniczających prawa rodzicielskie biologicznym rodzicom jest coraz więcej, a rodzin zastępczych wciąż za mało. W tych, które są, zdarzają się przepełnienia, przepełnione są również pogotowia opiekuńczo-wychowawcze. Tylko na chwilę obecną CUS poszukuje miejsca dla dwanaściorga dzieci.

Ta sytuacja miała miejsce cztery lata temu. Do tarnowskiego Pogotowia Opiekuńczego 25 - letnia matka przyprowadziła czwórkę chłopców informując personel, iż nie może się nimi opiekować, że chce je tu zostawić. Najmłodszy miał niewiele ponad rok, najstarszy niespełna sześć lat. Sprawa odbiła się głośnym echem w całej Polsce, na pewien czas odżył temat rodzicielstwa zastępczego, sporo osób wzięło sobie temat do serca, ale problem cały czas istnieje – rodzin zastępczych jest w Tarnowie za mało, a orzeczeń sądowych ograniczających prawa rodzicielskie biologicznym rodzicom jest coraz więcej.
Według ostatnich statystyk prowadzonych przez Centrum Usług Społecznych, obecnie w Tarnowie, w 45 rodzinach spokrewnionych, wychowuje się 60 dzieci, w 28 rodzinach zastępczych jest 36 dzieci, w siedmiu zawodowych rodzinach zastępczych – 24. W sumie w 80 rodzinach wychowuje się 117 dzieci.
To jednak ciągle za mało, bo rodzin zastępczych brakuje, a w niektórych działających zdarzają się przepełnienia – w dwóch zawodowych rodzinach jest po pięcioro dzieci zamiast po troje. Przepełnione są również pogotowia opiekuńczo-wychowawcze – w pięciu działających w mieście umieszczonych jest 66 dzieci, czyli o sześć więcej niż być powinno. Dzieci z Tarnowa są w tej sytuacji umieszczane również w rodzinach zastępczych w innych powiatach: w sumie w 31 rodzinach poza Tarnowem wychowuje się obecnie 52 dzieci. Obecnie, po ostatnich ośmiu postanowieniach sądu, CUS poszukuje miejsca dla dwanaściorga dzieci w wieku od trzech miesięcy (pobawione domu rodzicielskiego rodzeństwo trojaczków) do 16 lat.
Mimo wielu organizowanych przez CUS akcji propagujących rodzicielstwo zastępcze, problem braku miejsc dla dzieci osieroconych lub tych, których rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub mają je ograniczone, narasta coraz bardziej i nic nie wskazuje na to, aby był bliski rozwiązania.

25.03.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |