Nowoczesny PSZOK w Lisiej Górze

 W Lisiej Górze oddano właśnie do użytku PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Tym samym zakończono jedną z największych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat w gminie.

 

Oddany właśnie do użytku PSZOK w Lisiej Górze kosztował 2 miliony 209 tysięcy złotych. – Nasz wkład wyniósł bez mała milion czterysta tysięcy złotych, zaś pozostałe środki to dofinansowanie unijne – mówi Arkadiusz Mikuła, wójt gminy. – Precyzyjnie, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 pozyskaliśmy prawie 825 tysięcy zł.

PSZOK zlokalizowany jest w Lisiej Górze przy ulicy Rataja, na terenie dawnej, nieczynnej oczyszczalni ścieków. Instalacja służy wszystkim mieszkańcom gminy, którzy bezpłatnie, w ramach opłat za odbiór odpadów, mogą przywozić tutaj niepotrzebne rzeczy. Na PSZOK trafiają posegregowane odpady nadające się do odzysku, często wielkogabarytowe, na przykład stare meble, sprzęt AGD, szkło, metal, plastik, gruz, papier, odpady zielone, a także odpady niebezpieczne, chociażby zużyte baterie czy żarówki.

Dzięki budowie PSZOK udało nam się m.in. utrzymać w gminie stosunkowo niską cenę za odbiór odpadów od mieszkańców, mianowicie 17 zł od osoby – podkreśla Arkadiusz Mikuła.

To nie jedyne zalety. W związku z PSZOK pojawia się cały szereg korzyści społecznych, wpływających na jakość życia społeczności gminy, jak chociażby: czyste środowisko naturalne, zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej, poprawa walorów klimatycznych czy zwiększenie satysfakcji życiowej mieszkańców.

Lisiogórski PSZOK to instalacja na wskroś nowoczesna. Teren jest ogrodzony, oświetlony, monitorowany, a budynek socjalny ogrzewany jest pompą ciepła, a na dachu zamontowane są panele fotowoltaiczne, wykorzystywane wyłącznie dla celów PSZOK.

W skład PSZOK wchodzą: duży, utwardzony plac manewrowy, wagi towarowe, kontenery – w tym kontener na odpady niebezpieczne, wiaty, pomieszczenie dla pracowników, a także ścieżka edukacyjna z 10-cioma tablicami, gdzie młodzi ludzie – ze szkół i przedszkoli – mogą uczyć się segregacji śmieci, dowiedzieć się, jak minimalizować ich powstawanie i jak ważna dla środowiska jest prawidłowa gospodarka odpadami.

To kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych wśród wszystkich mieszkańców gmin, w tym szczególnie uczniów szkół podstawowych i przedszkoli jest bardzo ważnym aspektem instalacji – podkreśla wójt Mikuła.

W PSZOK jest także punktu napraw – tzw. „punkt drugiego życia” i punkt przyjmowania rzeczy używanych niestanowiących odpady. Którym można dać „drugie życie”.

Zgodnie z unijnym prawem oraz ustawą polskiego parlamentu, każda gmina musi mieć na swoim terenie PSZOK, albo podpisaną umowę z inną gminą o korzystaniu z takiego punktu. Dotychczasowy gminny PSZOK funkcjonujący na terenie Gminnej Spółki Komunalnej w Lisiej Górze został zlikwidowany.

 

 

30.01.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |