Trudy dorastania w pandemii

 Większość uczniów nadal nie chodzi do szkoły, co, według specjalistów, może negatywnie skutkować w przyszłości. Bez otrzymania odpowiedniego wsparcia, problemy psychiczne młodych ludzi mogą się pogłębiać. Pomoc oferuje Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Pomimo zakończenia ferii, większość uczniów nadal nie chodzi do szkoły. Specjaliści zwracają uwagę, że izolacja młodych ludzi może skutkować konsekwencjami w późniejszym życiu społecznym, nie znajdują oni  bowiem ujścia frustracji w spotkaniach z rówieśnikami. Bez otrzymania odpowiedniego wsparcia, problemy psychiczne młodych ludzi mogą się pogłębiać. Specjalistyczną pomoc w powiecie tarnowskim oferuje Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Tuchów. Można się z nim kontaktować telefonując pod numer 14 68 70 400.

Z psychologicznych świadczeń w Ośrodku mogą korzystać dzieci i młodzież szkolna, oraz osoby kształcące się w szkołach ponadpodstawowych, do ukończenia 21. roku życia. O pomoc mogą się tu zwracać wszyscy ci, którzy borykają się z różnymi zaburzeniami emocji lub zachowania. Wsparcie jest udzielane w ramach świadczeń ambulatoryjnych lub podczas wizyt i porad domowych.

W okresie dojrzewania w życiu dziecka zachodzi wiele zmian związanych z jego potrzebami, motywacją, psychiką oraz relacjami społecznymi. U niektórych dzieci i nastolatków zmiany w życiu codziennym mogą wywoływać nieznane im dotąd myśli, uczucia i obawy. Obecna sytuacja, związana z pandemią oraz izolacją domową dzieci i młodzieży, nie jest łaskawa dla ich psychiki. Nie są oni przyzwyczajeni do izolacji czy ograniczeń, a tym samym nie są odporni na towarzyszący im stres, związany chociażby ze zmianą przyzwyczajeń i pewnych rytuałów, takich jak np. chodzenie do szkoły, zajęcia dodatkowe, kontakty z rówieśnikami. W takim wypadku pomocna może być rozmowa z kimś, kto pomoże w zrozumieniu ich emocji, uczuć, obaw, niepokoju czy poczucia zagrożenia. - W Ośrodku pomagamy w rozwiązywaniu konfliktów, np. z rówieśnikami, rodzicami, w rozumieniu uczuć  i rozwiązywaniu problemów – przypomina psycholog Małgorzata Dąblewska. Ośrodek pomaga też rodzinom lub opiekunom prawnym.

Jak przekonują specjaliści, najwięcej problemów wynikających z izolacji domowej może mieć młodzież, ponieważ mniejsze dzieci podlegają silniejszemu wpływowi rodziców. Wiek dorastania i wczesnej dojrzałości to czas, kiedy młodzi ludzie w ograniczonym stopniu kontrolują emocje. Ich mózg nie jest w pełni ukształtowany, co sprawia, że mają utrudniony dojrzały ogląd sytuacji i możliwości przewidzenia konsekwencji swoich działań. Dlatego nastolatki bywają nieprzewidywalne. Do świadomości młodych ludzi nie dociera zbyt szybko informacja o tym, że naruszają czyjeś granice albo że ktoś mógł poczuć się urażony ich postępowaniem. Dlatego właśnie w wieku 13-14 lat kontakty z rówieśnikami mają szczególnie znaczenie. Na ogół bowiem właśnie od młodzi ludzie uczą się zasad funkcjonowania społecznego. W przypadku pojawienia się problemów, warto pamiętać o możliwości konsultacji ze specjalistami Ośrodka.

26.01.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |