Urodziny Witosa

 W niedzielę, 24 stycznia, w Wierzchosławicach upamiętniona zostanie 147 rocznica urodzin Wincentego Witosa. Organizatorem obchodów jest NSZZ RI „Solidarność” we współpracy z Samorządem Powiatu Tarnowskiego.

 

W najbliższą niedzielę, 24 stycznia, w Wierzchosławicach upamiętniona zostanie 147 rocznica urodzin Wincentego Witosa, przywódcy chłopskiego i trzykrotnego premiera II RP. Organizatorem odbywającej się od 2014 roku uroczystości jest NSZZ RI „Solidarność” we współpracy z Samorządem Powiatu Tarnowskiego. Obchody rocznicy urodzin Witosa w jego rodzinnej miejscowości to kontynuacja potajemnych spotkań przy grobie wielkiego Polaka z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, które gromadziły wielu działaczy antykomunistycznej opozycji. Wznowione zostały w 2014 roku z inicjatywy rolniczej „Solidarności”. Corocznie do Wierzchosławic przyjeżdżają w styczniu nie tylko delegacje rolników z całego kraju, ale także znane postacie życia publicznego.

Na obchodach rocznicy urodzin Witosa dwukrotnie obecny był prezydent Andrzej Duda, brali w nich udział premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy różnych szczebli.
Scenariusz uroczystości co roku był podobny. Najpierw odprawiana była msza św., potem był przemarsz pod grób Witosa, a następnie odbywała się konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej na temat aktualnych problemów i wyzwań przed polskim rolnictwem.

W tym roku – ze względu na pandemię koronawirusa – obchody będą o wiele skromniejsze i odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym.

Na godzinę 11.00 zaplanowano Mszę Świętą w kościele parafialnym w Wierzchosławicach w intencji ojczyzny oraz polskich rolników. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod grób Witosa, gdzie złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów. W planie jest również krótka modlitwa w tym miejscu.

 

23.01.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |