Cukrzyca a koronawirus

 W okresie pandemii ważna jest szczególna troska o pacjentów z cukrzycą.Co prawda nie chorują oni na COVID-19 częściej, niż inne osoby, ale występuje u nich większe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań. Do Poradni Diabetologicznej Centrum Zdrowia Wierzchosławice można się rejestrować praktycznie z tygodnia na tydzień.

 

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony osób, co czwarty nawet nie wie, że jest chory. Z powodu małej aktywności fizycznej i wzrostu liczba osób z nadwagą chorych na cukrzycę przybywa.

Cukrzyca stanowi silny czynnik ryzyka przyspieszonego rozwoju miażdżycy, a w rezultacie może skutkować zagrożeniem zawału serca i udaru mózgu. Chorzy na cukrzycę nie chorują częściej na COVID-19, niż osoby w populacji ogólnej. Występuje u nich jednak większe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań. Takie wnioski znalazły się też w opracowaniu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na temat wirusa SARS-CoV-2. Dlatego w okresie pandemii istotna jest szczególna troska o pacjentów z cukrzycą. Krótkie terminy oczekiwania na wizytę proponuje Poradnia Diabetologiczna Centrum Zdrowia Wierzchosławice, działająca w tamtejszym ośrodku zdrowia. Można się do niej rejestrować praktycznie z tygodnia na tydzień.Lekarz specjalista diabetolog Robert Witek zajmuje się leczeniem stanów przedcukrzycowych, cukrzycy oraz wszelkich zaburzeń metabolicznych i klinicznych z nimi związanych. Osoby zainteresowane skorzystanie z porad mogą się rejestrować telefonując  pod numer  14 679 70 22. Wymagane jest skierowanie od lekarza POZ.

Poradnia diabetologiczna ze świadczeniami refundowanymi przez NFZ, prócz monitoringu stanu zdrowia chorych i ich leczenia, zajmuje się także profilaktyką i edukacją. Są one bardzo istotne dla stabilizacji choroby.

W okresie pandemii ważna jest samokontrola cukrzycy, co jest szczególnie istotne dla pacjentów z dużymi wahaniami poziomu cukru we krwi. Obecność chorób serca lub innych schorzeń współistniejących może dodatkowo zwiększać ryzyko, związane z rozwojem ciężkiej postaci COVID-19.

W Centrum Zdrowia Wierzchosławice działa także Ośrodek Badań Klinicznych, który umożliwia pacjentom dostęp do innowacyjnych terapii. We współpracy z liczącymi się ośrodkami naukowymi placówka  pomaga w rozwoju nowych, bezpiecznych i bardziej efektywnych leków.

 

19.01.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |