Diagnostyka prenatalna na dobry początek

 Już ponad dwa i pół tysiąca pań skorzystało z z projektu diagnostyki prenatalnej Dobry początek, który wchodzi właśnie w ostatnią fazę realizacji. Projekt, realizowany przez Centrum Zdrowia Tuchów skierowany jest do kobiet, u których ciąża nie przekracza 14 tygodnia.


Już ponad dwa i pół tysiąca mieszkanek regionu skorzystało z projektu diagnostyki prenatalnej Dobry początek, który wchodzi właśnie w ostatnią fazę realizacji. Projekt jest dedykowany dla kobiet, które nie ukończyły 35. roku życia. Wciąż jeszcze mogą do niego dołączyć kobiety które mieszkają na terenie powiatów: tarnowskiego, nowosądeckiego, dąbrowskiego, brzeskiego, gorlickiego oraz w Tarnowie i w Nowym Sączu, pod warunkiem, że ich ciąża nie przekracza 14 tygodnia. Starsze Panie mają możliwość wykonywania bezpłatnych badań w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ. Oba programy mają na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich wczesną diagnostykę a także - o ile to możliwe - podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym. - Badania te powinny być wykonywane dla całej populacji pacjentek. Szukamy w nich różnych nieprawidłowości nie tylko związanych z zaburzeniami genetycznymi dziecka, ale też chorób kobiet ciężarnych jak nadciśnienie ciążowe – tłumaczy prof. Dariusz Borowski z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, który w Centrum Zdrowia Tuchów wykonuje badania prenatalne. Zgłoszenia są przyjmowane mailowo pod adresem dobrypoczatek@czt.com.pl,  telefonicznie pod numerem 533 304 842 lub osobiście w Centrum Zdrowia Tuchów.

Program Dobry początek jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020. Zaplanowano w nim także zapewnienie dzieciom dostępu do wczesnej, wielospecjalistycznej pomocy,  poprzez działania z zakresu wczesnej interwencji. Chodzi o małych pacjentów w wieku do siedmiu lat zagrożonych niepełnosprawnością ze względu na występujące niedobory i zaburzenia prawidłowego rozwoju oraz ze zidentyfikowaną niepełnosprawnością.

 

17.12.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |