Osocze pozyskiwane w Tarnowie

 Do tej pory w Tarnowie chętni oddawali tylko krew, a osocze z niej pozyskiwane było w Krakowie. Teraz także do Tarnowa trafiły urządzenia do pozyskiwania osocza. Oznacza to krótszy czas oczekiwanie na nie przez osoby chore na Covid-19. Osocze ma ogromne znaczenie przy leczeniu zakażenia koronawirusem.

Do Tarnowa trafiły urządzenia do pozyskiwania osocza, co znacznie skróci czas oczekiwania na osocze od osób, które chorowały już na Covid-19, a które pozwala szybciej wracać do zdrowia obecnie chorym. Do tej pory w Tarnowie oddawano tylko krew, a osocze z niej pozyskiwano w Krakowie. 
Urządzenie trafiło do oddziału terenowego RCKiK przy ulicy Szpitalnej 13. Pracownicy przygotowują się do pierwszych pobrań. - Od jutra będzie można już zacząć pobierać osocze od pacjentów. W Tarnowie cały czas pobierana jest krew pełna, ale też chcieliśmy wzmocnić placówkę sprzętowo, żeby zoptymalizować zasoby osocza. Chcemy być przygotowani na każdą ewentualność, by móc szybciej odpowiadać na zapotrzebowanie. - wyjaśnił Łukasz Guliński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Od jednego pacjenta można pobrać aż 600 ml samego osocza, gdy z krwi pełnej jest go około 250 ml. Zainteresowanie oddawaniem krwi pełnej jest duże, ozdrowieńcy telefonują i zgłaszają się na pobór. Teraz będzie można pobierać bezpośrednio osocze, którego będzie więcej. Osocze mogą oddać ozdrowieńcy w wieku 18-60 lat, którzy zostali uznani za w pełni zdrowych po przechorowaniu Covid-19, u których wytworzyły się przeciwciała SARS-CoV-2 i nie miały transfuzji. Na stronie internetowej RCKiK wkrótce będzie dostępna ankieta przygotowawcza dla ozdrowieńców, po jej wypełnieniu chętni do oddania osocza proszeni będą o kontakt, co ma skrócić kwalifikację. Szczegółowe informacje można uzyskać w godzinach od 7.30 do 15.00 pod numerem telefonu 663 560 300, lub skontaktować z terenowymi oddziałami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie pod numerami 14 622 13 38 i 14 631 51 55.

 

19.11.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |