Ciepła woda, gorąca atmosfera

 Ze Zbigniewem Sipiorą, prezesem Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozmawiała Dorota Filip

 

Panie prezesie, w bloku przy ulicy Piastowskiej, w związku z pracami doprowadzającymi centralną ciepłą wodę, pojawiły się ulotki, enigmatycznie podpisane „Członek Spółdzielni”,  w których padają pytania i zarzuty pod adresem Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Chciałabym, aby odniósł się Pan po kolei do każdego z nich.

Widziałem tę ulotkę. Nie rozumiem, po co ktoś taki jak podpisany tam „Członek Spółdzielni” kolportuje tego typu pismo. Pisze się tam o ograniczeniu wolności wyboru, ale przecież to jest spółdzielnia. Decyduje większość, a mniejszość musi się dostosować.

Do wolności wyboru jeszcze dojdziemy. Zacznijmy od początku. Centralną ciepłą wodę mieli najpierw mieć tylko ci, którzy wyrazili na to chęć. Teraz spółdzielnia zdecydowała, że będą ją mieć wszyscy. O jakiej „bliżej nieznanej uchwale TSM”, która zmienia warunki realizacji i finansowania prac, mowa w ulotce?

Gdyby ten ktoś pofatygował się do spółdzielni i porozmawiał ze mną, wiedziałby, że nie tylko uchwała jest znana, ale także to, że już w czerwcu ubiegłego roku zapowiadałem  na Walnym Zgromadzeniu, że będziemy doprowadzać centralną ciepłą wodę do jak największej liczby mieszkań. Decyzją zarządu przyjęliśmy, że na początek będą to bloki przy ulicy Piastowskiej, Fąfary, Urwanej i Gumniskiej. Mówi o tym uchwała 98/14 z dnia 14 października 2014 roku.

Na czym dokładnie polega owa zmiana warunków realizacji prac programu „Centralna ciepła woda – komfort i bezpieczeństwo”?

Początkowo centralna ciepła woda miała być doprowadzona tylko do tych mieszkań, których lokatorzy wyrazili na to zgodę, Dlatego w ubiegłym roku, ci, którzy chcieli, podpisywali z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej stosowne umowy, zgodnie z którymi mieli ponieść z własnych środków opłatę w wysokości 500 złotych – za wykonanie przyłącza wraz z wodomierzem i demontaż piecyka gazowego. Nie wiedzieliśmy jeszcze, ile osób się na to zdecyduje i jakie będzie zainteresowanie. Ale wiedzieliśmy, że wkrótce konieczny będzie remont przewodów kominowych. Po 40 latach eksploatacji przewody są, mówiąc delikatnie, w nie najlepszym stanie. Taki remont jest kosztowny. Z naszych wyliczeń wynika, że kosztuje mniej więcej czterokrotnie więcej niż doprowadzenie ciepłej wody. Dlatego gdy okazało się, że zdecydowana większość mieszkańców bloków przy ulicy Piastowskiej wyraziła chęć przystąpienia do programu centralna ciepła woda, zdecydowaliśmy, że doprowadzimy ją do wszystkich mieszkań. Również do tych, których mieszkańcy nie wyrazili na to zgody. Inaczej mieszkańcy, którzy będą mieli ciepłą wodę, musieliby partycypować także w kosztach remontu przewodów kominowych, z których sami nie korzystają. I nie sądzę, aby się na to zgodzili, a pamiętajmy, że wciąż mówimy o większości lokatorów. Mówię o blokach przy ulicy Piastowskiej, bo to one jako pierwsze zostaną w 100 procentach zaopatrzone w centralną ciepłą wodę. Chciało tego 70 procent mieszkańców, dlatego pzostałe 30 procent musi się dostosować. I tak będzie w każdej naszej nieruchomości, w której więcej niż 50 procent mieszkańców będzie chciało doprowadzenia wody.

Skąd taka decyzja i determinacja?

Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Co chwilę przecież słyszymy o wypadkach i katastrofach, do których dochodzi z powodu gazu. Co rusz odkrywane są usterki, wady i rozszczelnienia. Trudno czekać, aż zdarzy się tragedia. Polak nie zawsze musi być mądry wyłącznie po szkodzie. Jeżeli jest okazja i szansa, należy bezwzględnie eliminować zagrożenie. Ogólne tendencje są zresztą takie, by „wychodzić” z instalacji gazowych. W nowo budowanych wysokich budynkach nie wolno już instalować gazu, tylko prąd. Gdy coś się stanie z prądem – po prostu go nie ma. Gdy zawiedzie gaz, robi się niebezpiecznie. A nasze bloki są stare. Stare są tym samym instalacje. O przewodach kominowych już mówiłem – wymagają szybkiego remontu. Dlatego naprawdę warto ograniczyć zagrożenie. Gaz w blokach i tak pozostanie, bo jest w kuchenkach. Ale kuchenka to zupełnie co innego niż piecyk gazowy w łazience.

Przejdźmy do pieniędzy, bo to wzbudza zawsze najwięcej emocji. Spółdzielnia zdecydowała, że pokryje koszty z funduszu remontowego, nie będzie zakładanych wcześniej indywidualnych wpłat, a spłata zadłużenia wobec MPEC rozłożona zostanie na 10 lat. W ulotce pada pytanie o koszt całości, odsetki i ewentualne problemy ze spłatą. Sugerowany jest także tajemniczy „układ” spółdzielni i MPEC.

Przede wszystkim zacznijmy od zdania, że  „spółdzielnia nie zapłaci ze swoich pieniędzy, tylko z naszych”. To jest absurdalne stwierdzenie, bo spółdzielnia nie ma żadnych swoich pieniędzy. Wszystkie pieniądze są pieniędzmi lokatorów, taka jest idea spółdzielni. A wracając do kosztów – owszem, doprowadzenie ciepłej wody sfinansujemy z funduszu remontowego, bo on do tego służy. Prawdą jest także to, że spłata zadłużenia wobec MPEC rozłożona jest na 10 lat, ale nieprawdą jest, że z odsetkami. Nie tylko nie ma mowy o żadnych odsetkach, ale także, na mocy negocjacji i umów podpisanych z MPEC, na budynki przy ulicy Piastowskiej otrzymaliśmy 58 procent bonifikaty, na wszystkie następne 50 procent. Nieprawdą jest też, że pierwotnie spółdzielnia miała nie ponosić żadnych kosztów, bo to  lokatorzy mieli płacić po 500 złotych. Te 500 złotych to była opłata tylko za prace w mieszkaniu. Koszt poprowadzenia instalacji na klatkach schodowych i tak spadał na spółdzielnię. A teraz szczegóły. Ponieważ w blokach są klatki z różną liczbą mieszkań, przyjmijmy klatkę, w której takich mieszkań jest 15. Koszt instalacji w takiej klatce to 21 900 złotych. To oznacza, że każde mieszkanie kosztuje 1460 złotych, czyli przez 10 lat jest to 146 złotych rocznie, a więc niewiele ponad 12 złotych miesięcznie. A fundusz remontowy i tak wciąż regularnie będzie gromadzony, więc nie ma niebezpieczeństwa, że braknie pieniędzy na jakieś bieżące, niespodziewane a konieczne prace. Nie rozumiem też, skąd miałyby się wziąć problemy ze spłatą. Do sugestii „układu” między spółdzielnią a MPEC nie będę się odnosił, bo brak słów.

Co Pan na to, że pismo informujące o instalacji centralnej ciepłej wody u wszystkich nie zostało mieszkańcom dostarczone „w sposób prawnie zobowiązujący”?

Pismo rozniesione zostało do skrzynek na listy i w ten sposób na pewno trafiło do każdego lokatora. Dziwię się, że ktoś, kto tak troszczy się o oszczędności jak podpisany „Członek Spółdzielni” , oczekuje równocześnie kosztownej korespondencji. Zwłaszcza, że było to pismo informujące o podjętej przez zarząd decyzji i nie wymaga żadnej zgody ani odpowiedzi. Dodatkowo pismo zostało umieszczone na tablicach i w gablotach informacyjnych, które znajdują się w każdej klatce. W ten sposób mieliśmy pewność, że każdy lokator będzie mógł zapoznać się z jego treścią.

A co w sytuacji, gdy ktoś jednak zdecydowanie odmówi podłączenia instalacji i na przykład nie wpuści do mieszkania ekipy monterów?

Będziemy oddawać sprawę do sądu. Wolność wolnością, ale jeżeli ktoś jest członkiem spółdzielni, musi podporządkować się decyzji większości. Ja rozumiem, że ludzie liczą każdą złotówkę. Wiem też, że opłaty za mieszkania nie są małe. I naprawdę szukamy oszczędności i korzystnych rozwiązań. Ze spółdzielni zwolnionych zostało 40 osób. Ponieważ odbyło się to na zasadach zwolnień grupowych, musimy im zapłacić odprawy. Ale za jakiś czas oszczędności staną się odczuwalne. Zrobimy wszystko, by uniknąć podwyżek czynszu, oczywiście w tym zakresie, który zależy od spółdzielni. Ale musimy też przeprowadzać niezbędne inwestycje i konieczne remonty. Liczyć, kalkulować, i jeżeli większość lokatorów jest za – realizować.

Dziękuję za rozmowę.

13.03.2015
Komentarze:
rado: 15.03.2015
Prezes ma układ z MPEC i działa na szkodę lokatorów. Monopolista MPEC zawsze będzie zarabiał na lokatorach.Rozwiązaniem jest budowa zautomatyzowanych lokalnych kotłowni z rozliczaniem kosztów dostawy energii na poszczególnych odbiorców oraz termomodernizacja.Dobrym rozwiązaniem jest centralna ciepła woda użytkowa dla mieszkańców z własnego żródła a nie z obcego.
do rodo: 16.04.2015
A ty myślisz, że budowa zautomatyzowanych lokalnych kotłowni byłaby za darmo? To dopiero pociągnęłoby koszty, za które musieliby zapłacić mieszkańcy. Nie mówiąc o tym, że dopiero co kotłownie likwidowano. Czy spółdzielnia czy MPEC czy inny twór który dostarcza coś lokatorom, na nich zarabia.
kibic: 01.05.2015
Jak mozna cos narzucac jak sie ma mieszkanie na wlasnosc.Rozumiem jakby mieszkania byly wlasnoscia spoldzielni to ok
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |